Cari

Tuesday 15 October 2013

bm

Rancangan Mengajar Harian
(Harap maaf, separuh siap)
Mata pelajaran                     : Bahasa Malaysia
Tahun                                                : 3 Adil
Tarikh                                 : 28 Julai 2012
Masa                                      : 8.45 – 9.45 pagi
Bilangan Pelajar                 : 35 orang
Tema                                  : Tumbuh-tumbuhan
Tajuk                                     : “ Kegunaan Pokok Pisang “
Fokus utama                      :                       
Standard Kandungan         :
8.2  Aras 3 ( i )                       : Menulis cerita berdasarkan sesuatu tajuk dengan 
                                             menggunakan pelbagai jenis ayat.
Standard Pembelajaran     :
Fokus Sampingan:           
Standard Kandungan       :
Standard Pembelajaran    
Fokus utama :                    
8.2  Aras 3 ( i )                       : Menulis cerita berdasarkan sesuatu tajuk dengan 
                                             menggunakan pelbagai jenis ayat.
Fokus Sampingan:                       
1..2 Aras 1 ( iii )                     : Menjawab untuk menjelaskan sesuatu perkara yang 
                                                 dikemukan dengan menggunakan bahasa yang santun
           
1..2 Aras 1 ( iii )                     : Menjawab untuk menjelaskan sesuatu perkara yang 
                                                 dikemukan dengan menggunakan bahasa yang santun

Objektif Eksplisit      : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-
1.    Membaca dengan lancar dan sebutan serta intonasi yang betul
2.    Membaca dan mengecam isi-isi penting dari bahan bacaan
3.    Menyatakan sekurang-kurangnya tiga  kegunaan pokok pisang.
Sistem Bahasa        :
·         Tatabahasa  : kata nama am , kata nama khas,
·         Sebutan dan intonasi : Petikan teks
·         Kosa kata     : lepat , pengat, kerepek , cucur
Pengisian kurikulum :
·         Ilmu                            : 1. Kajian tempatan
  2. Pendidikan Agama Islam
  3. Sains
·         Nilai Murni                : Kesyukuran, menghargai, kerjasama, kerajinan
·         Kemahiran Bernilai Tambah
Ø  Kemahiran Berfikir  : 1. Menjana idea
                                      2. Merumus
                                      3. Menghubung kait


Ø  Kemahiran Belajar   :  Menyoal
                                   Membaca dan mencatat
Ø  Kemahiran TMK       : Melayari internet

Ø  Kecerdasan pelbagai  : Visual ruang – mencatat nota

Bahan Bantu Mengajar :
·         Gambar
·         Cakera padat
·         Petikan berita ,petikan lagu
·         Lembaran kerja

Pengetahuan sedia ada :
Murid sudah mengenali pokok pisang kerana mereka pernah  melihat pokok pisang di persekitaran rumah mereka.
Bahan Bantu Mengajar :
·         Petikan teks
·         Gambar
·         Kad gambar
·         Kad perkataan
·         Teka silang kata
·         Laman sesawang kegunaan tumbuh-tumbuhan(internet)
                                     




Langkah /
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti P & P
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
1.Pantun teka –teki
Ada  satu benda ,
Buahnya kuning manis rasanya,
Daunnya panjang berpelepah pula,
Kalau pandai cubalah teka .
 
 





2.Contoh Soalan
i.Bagaimanakah bentuk buah ini ?
ii.Apakah warna isi buah ini ?
Jawapan : Buah Pisang
1.Murid mendengar teka-teki yang sebut oleh guru.
2.Murid bersoaljawab dengan guru tentang teka-teki tersebut.


Pengisian kurikulum:
Kecerdasan pelbagai
Nilai :
Keberanian
Kerjasama


Langkah 1

 (10 minit )

Petikan Teks
(Rujuk Lampiran 1)
Contoh Soalan :
1. Apakah kegunaan daun pisang?
2.

1.Murid membaca petikan yang diedarkan oleh  guru dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2.Murid bersoaljawab dengan guru tentang petikan tersebut.


Kecerdasan Pelbagai:
Verbal-Linguistik
Teknik :
Perbincangan
Kemahiran
Belajar:
Menyoal
Kemahiran Berfikir :
Menghubung-
kait

Langkah/
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan

Langkah 2
( 15 minit)

Petikan
1. Isi-isi Penting

1. Murid berada dalam kumpulan yang telah dibahagikan.
2.Murid mendengar arahan guru.dan berbincang dalam kumpulan serta menyenaraikan isi-isi penting
4.Murid menyenaraikan isi-isi penting dalam bentuk
peta minda.
5.Murid membentangkan  hasil perbincangan setiap kumpulan.

Kemahiran Belajar:
a.Membaca dan mencatat
b.Menyoal
Kemahiran Berfikir:
Pengurusan Grafik
Kemahiran Fasilitator: 
Membimbing dan memerhati

Langkah 3
(15 minit)
Kegunaan bahagian-bahagian
pokok pisang
-       Batang – rakit
-       Daun pisang
- kuih  lepat
- pembalut makanan
      -    Buah pisang
           - pengat
           - kerepek
      -    Jantung pisang
           – ulam  dan kerab
1.Murid menulis  penerangan ringkas tentang kegunaan bahagian-bahagian pokok pisang  berdasarkan gambar didalam lembaran
kerja.
2.Murid membina lima ayat tentang kegunaan pokok pisang berpandukan petikan dan gambar.didalam lembaran kerja

Kemahiran Belajar:
Pembenta -ngan hasil tugasan
Kemahiran Mentafsir dan Menilai :
Mengisi boranmg penilaian
Kemahiran Berfikir:
                                                                            
  
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan