Cari

Saturday 29 September 2012

AHLAN WA SAHLAN

SELAMAT DATANG KE LAMAN SAYA.
(Alhamdulillah...Baru selesai buat Perkhemahan Perdana 2-3 Nov... Letih tapi lega)
WALAUPUN PADA ASALNYA, PEMBINAAN LAMAN INI SEBAGAI SATU TUGASAN OLEH PENSYARAH, TETAPI SAYA AKAN TERUS KEMAS KINI LAMAN INI DENGAN DATA DAN INFO DENGAN HARAPAN AKAN MEMBERI MANFAAT KEPADA SEMUA. 
SEMUA INFO DI LAMAN INI ADALAH UNTUK DIKONGSI BERSAMA.  SAYA IZINKAN.
HARAP MAKLUM...

Thursday 27 September 2012

RAYA 2012

Kami sekeluarga
Parkir dalam rumah sebab baru beli

Anak saya kata kord A minor

Suami dan anak bongsu

Keluarga adik ipar

Cucu saudara berminat dengan bangkai helikopter

Anak saudara menikmati laksa kicap


RPH


Rancangan Mengajar Harian

Mata pelajaran                     : Bahasa Malaysia

Tahun                                   : 3 Adil

Tarikh                                   : 28 Julai 2012

Masa                                     : 8.45 – 9.45 pagi

Bilangan Pelajar                 : 35 orang

Tema                                  : Tumbuh-tumbuhan

Tajuk                                  : “ Kegunaan Pokok Pisang “

Fokus utama                      :                       

Standard Kandungan         :

8.2  Aras 3 ( i )                       : Menulis cerita berdasarkan sesuatu tajuk dengan 

                                             menggunakan pelbagai jenis ayat.

Standard Pembelajaran     :

Fokus Sampingan:           

Standard Kandungan       :

Standard Pembelajaran    

Fokus utama :                    

8.2  Aras 3 ( i )                       : Menulis cerita berdasarkan sesuatu tajuk dengan 

                                             menggunakan pelbagai jenis ayat.

Fokus Sampingan:                       

1..2 Aras 1 ( iii )                     : Menjawab untuk menjelaskan sesuatu perkara yang 

                                                 dikemukan dengan menggunakan bahasa yang santun

           

1..2 Aras 1 ( iii )                     : Menjawab untuk menjelaskan sesuatu perkara yang 

                                                 dikemukan dengan menggunakan bahasa yang santun


Objektif Eksplisit      : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-

1.    Membaca dengan lancar dan sebutan serta intonasi yang betul

2.    Membaca dan mengecam isi-isi penting dari bahan bacaan

3.    Menyatakan sekurang-kurangnya tiga  kegunaan pokok pisang.

Sistem Bahasa        :

·         Tatabahasa  : kata nama am , kata nama khas,

·         Sebutan dan intonasi : Petikan teks

·         Kosa kata     : lepat , pengat, kerepek , cucur

Pengisian kurikulum :

·         Ilmu                            : 1. Kajian tempatan

  2. Pendidikan Agama Islam

  3. Sains

·         Nilai Murni                : Kesyukuran, menghargai, kerjasama, kerajinan

·         Kemahiran Bernilai Tambah

Ø  Kemahiran Berfikir  : 1. Menjana idea

                                      2. Merumus

                                      3. Menghubung kait



Ø  Kemahiran Belajar   :  Menyoal

                                   Membaca dan mencatat

Ø  Kemahiran TMK       : Melayari internet


Ø  Kecerdasan pelbagai  : Visual ruang – mencatat nota


Bahan Bantu Mengajar :

·         Gambar

·         Cakera padat

·         Petikan berita ,petikan lagu

·         Lembaran kerja


Pengetahuan sedia ada :

Murid sudah mengenali pokok pisang kerana mereka pernah  melihat pokok pisang di persekitaran rumah mereka.

Bahan Bantu Mengajar :

·         Petikan teks

·         Gambar

·         Kad gambar

·         Kad perkataan

·         Teka silang kata

·         Laman sesawang kegunaan tumbuh-tumbuhan(internet)                                    

Langkah /
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti P & P
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
1.Pantun teka –teki

Ada  satu benda ,
Buahnya kuning manis rasanya,
Daunnya panjang berpelepah pula,
Kalau pandai cubalah teka .


2.Contoh Soalan
i.Bagaimanakah bentuk buah ini ?
ii.Apakah warna isi buah ini ?
Jawapan : Buah Pisang
1.Murid mendengar teka-teki yang sebut oleh guru.
2.Murid bersoaljawab dengan guru tentang teka-teki tersebut.
Pengisian kurikulum:
Kecerdasan pelbagai
Nilai :
Keberanian
Kerjasama
Langkah 1
 (10 minit )
Petikan Teks
(Rujuk Lampiran 1)
Contoh Soalan :
1. Apakah kegunaan daun pisang?
2.
1.Murid membaca petikan yang diedarkan oleh  guru dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2.Murid bersoaljawab dengan guru tentang petikan tersebut.
Kecerdasan Pelbagai:
Verbal-Linguistik
Teknik :
Perbincangan
Kemahiran
Belajar:
Menyoal
Kemahiran Berfikir :
Menghubung-
kait
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Langkah 2
( 15 minit)
Petikan
1. Isi-isi Penting
1. Murid berada dalam kumpulan yang telah dibahagikan.
2.Murid mendengar arahan guru.dan berbincang dalam kumpulan serta menyenaraikan isi-isi penting
4.Murid menyenaraikan isi-isi penting dalam bentuk
peta minda.
5.Murid membentangkan  hasil perbincangan setiap kumpulan.
Kemahiran Belajar:
a.Membaca dan mencatat
b.Menyoal
Kemahiran Berfikir:
Pengurusan Grafik
Kemahiran Fasilitator: 
Membimbing dan memerhati
Langkah 3
(15 minit)
Kegunaan bahagian-bahagian
pokok pisang
-       Batang – rakit
-       Daun pisang
- kuih  lepat
- pembalut makanan
      -    Buah pisang
           - pengat
           - kerepek
      -    Jantung pisang
           – ulam  dan kerab
1.Murid menulis  penerangan ringkas tentang kegunaan bahagian-bahagian pokok pisang  berdasarkan gambar didalam lembaran
kerja.
2.Murid membina lima ayat tentang kegunaan pokok pisang berpandukan petikan dan gambar.didalam lembaran kerja
Kemahiran Belajar:
Pembenta -ngan hasil tugasan
Kemahiran Mentafsir dan Menilai :
Mengisi boranmg penilaian
Kemahiran Berfikir:

Langkah/
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan

HOBI

Macam-macam

1. Membaca novel
2. Memasak makanan kegemaran anak-anak
3. Menonton TV
4. Berkebun dan..................
5. Melancong

Thursday 20 September 2012

RPH

 

Rancangan Mengajar Harian

 

Mata pelajaran                     : Bahasa Malaysia

Tahun                                   : 3 Adil

Tarikh                                   : 28 Julai 2012

Masa                                     : 8.45 – 9.45 pagi

Bilangan Pelajar                 : 35 orang

Tema                                  : Tumbuh-tumbuhan

Tajuk                                  : “ Kegunaan Pokok Pisang “

Fokus utama                     :                       

Standard Kandungan      :

8.2  Aras 3 ( i )                   : Menulis cerita berdasarkan sesuatu tajuk dengan 

                                             menggunakan pelbagai jenis ayat.

Standard Pembelajaran     :

Fokus Sampingan:           

Standard Kandungan       :

Standard Pembelajaran    

Fokus utama :                    

8.2  Aras 3 ( i )                      : Menulis cerita berdasarkan sesuatu tajuk dengan 

                                             menggunakan pelbagai jenis ayat.

Fokus Sampingan:                       

1..2 Aras 1 ( iii )                     : Menjawab untuk menjelaskan sesuatu perkara yang 

                                                 dikemukan dengan menggunakan bahasa yang santun        

1..2 Aras 1 ( iii )                     : Menjawab untuk menjelaskan sesuatu perkara yang 

                                                 dikemukan dengan menggunakan bahasa yang santun

Objektif Eksplisit      : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :- 

1.    Membaca dengan lancar dan sebutan serta intonasi yang betul  

2.    Membaca dan mengecam isi-isi penting dari bahan bacaan 

3.    Menyatakan sekurang-kurangnya tiga  kegunaan pokok pisang. 

Sistem Bahasa        :  

·         Tatabahasa  : kata nama am , kata nama khas,  

·         Sebutan dan intonasi : Petikan teks 

·         Kosa kata     : lepat , pengat, kerepek , cucur  

Pengisian kurikulum : 

·         Ilmu                            : 1. Kajian tempatan 

      2. Pendidikan Agama Islam 

      3. Sains 

·         Nilai Murni                : Kesyukuran, menghargai, kerjasama, kerajinan

 ·         Kemahiran Bernilai Tambah  

Ø  Kemahiran Berfikir  :       1. Menjana idea 

                                      2. Merumus 

                                      3. Menghubung kait 

Ø  Kemahiran Belajar      :  Menyoal 

                                     Membaca dan mencatat 

Ø  Kemahiran TMK          : Melayari internet 

Ø  Kecerdasan pelbagai  : Visual ruang – mencatat nota 

Bahan Bantu Mengajar : 

·         Gambar 

·         Cakera padat 

·         Petikan berita ,petikan lagu 

·         Lembaran kerja 

Pengetahuan sedia ada : 

Murid sudah mengenali pokok pisang kerana mereka pernah  melihat pokok pisang di persekitaran rumah mereka. 

Bahan Bantu Mengajar :  

·         Petikan teks 

·         Gambar 

·         Kad gambar 

·         Kad perkataan 

·         Teka silang kata 

·         Laman sesawang kegunaan tumbuh-tumbuhan(internet)                               

  

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P & P

Catatan

Set Induksi

(5 minit)

1.Pantun teka –teki

Ada  satu benda ,

Buahnya kuning manis rasanya,

Daunnya panjang berpelepah pula,

Kalau pandai cubalah teka .

 2.Contoh Soalan

i.Bagaimanakah bentuk buah ini ?

ii.Apakah warna isi buah ini ?

Jawapan : Buah Pisang

1.Murid mendengar teka-teki yang sebut oleh guru.

2.Murid bersoaljawab dengan guru tentang teka-teki tersebut.

 

 

Pengisian kurikulum:

Kecerdasan pelbagai

Nilai :

Keberanian

Kerjasama

 

 

Langkah 1

 

 (10 minit )

 

Petikan Teks

(Rujuk Lampiran 1)

Contoh Soalan :

1. Apakah kegunaan daun pisang?

2.

 

1.Murid membaca petikan yang diedarkan oleh  guru dengan sebutan dan intonasi yang betul.

2.Murid bersoaljawab dengan guru tentang petikan tersebut.

 

 

Kecerdasan Pelbagai:

Verbal-Linguistik

Teknik :

Perbincangan

Kemahiran

Belajar:

Menyoal

Kemahiran Berfikir :

Menghubung-

kait

 

 

 

 

 

 

Langkah 2

( 15 minit)

 

Petikan

1. Isi-isi Penting

 

1. Murid berada dalam kumpulan yang telah dibahagikan.

2.Murid mendengar arahan guru.dan berbincang dalam kumpulan serta menyenaraikan isi-isi penting

4.Murid menyenaraikan isi-isi penting dalam bentuk

peta minda.

5.Murid membentangkan  hasil perbincangan setiap kumpulan.

 

Kemahiran Belajar:

a.Membaca dan mencatat

b.Menyoal

Kemahiran Berfikir:

Pengurusan Grafik

Kemahiran Fasilitator: 

Membimbing dan memerhati

 

Langkah 3

(15 minit)

Kegunaan bahagian-bahagian

pokok pisang

-       Batang – rakit

-       Daun pisang

- kuih  lepat

- pembalut makanan

      -    Buah pisang

           - pengat

           - kerepek

      -    Jantung pisang

           – ulam  dan kerab

1.Murid menulis  penerangan ringkas tentang kegunaan bahagian-bahagian pokok pisang  berdasarkan gambar didalam lembaran

kerja.

2.Murid membina lima ayat tentang kegunaan pokok pisang berpandukan petikan dan gambar.didalam lembaran kerja

 

Kemahiran Belajar:

Pembenta -ngan hasil tugasan

Kemahiran Mentafsir dan Menilai :

Mengisi boranmg penilaian

Kemahiran Berfikir: