Cari

Thursday 20 September 2012

RPH

 

Rancangan Mengajar Harian

 

Mata pelajaran                     : Bahasa Malaysia

Tahun                                   : 3 Adil

Tarikh                                   : 28 Julai 2012

Masa                                     : 8.45 – 9.45 pagi

Bilangan Pelajar                 : 35 orang

Tema                                  : Tumbuh-tumbuhan

Tajuk                                  : “ Kegunaan Pokok Pisang “

Fokus utama                     :                       

Standard Kandungan      :

8.2  Aras 3 ( i )                   : Menulis cerita berdasarkan sesuatu tajuk dengan 

                                             menggunakan pelbagai jenis ayat.

Standard Pembelajaran     :

Fokus Sampingan:           

Standard Kandungan       :

Standard Pembelajaran    

Fokus utama :                    

8.2  Aras 3 ( i )                      : Menulis cerita berdasarkan sesuatu tajuk dengan 

                                             menggunakan pelbagai jenis ayat.

Fokus Sampingan:                       

1..2 Aras 1 ( iii )                     : Menjawab untuk menjelaskan sesuatu perkara yang 

                                                 dikemukan dengan menggunakan bahasa yang santun        

1..2 Aras 1 ( iii )                     : Menjawab untuk menjelaskan sesuatu perkara yang 

                                                 dikemukan dengan menggunakan bahasa yang santun

Objektif Eksplisit      : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :- 

1.    Membaca dengan lancar dan sebutan serta intonasi yang betul  

2.    Membaca dan mengecam isi-isi penting dari bahan bacaan 

3.    Menyatakan sekurang-kurangnya tiga  kegunaan pokok pisang. 

Sistem Bahasa        :  

·         Tatabahasa  : kata nama am , kata nama khas,  

·         Sebutan dan intonasi : Petikan teks 

·         Kosa kata     : lepat , pengat, kerepek , cucur  

Pengisian kurikulum : 

·         Ilmu                            : 1. Kajian tempatan 

      2. Pendidikan Agama Islam 

      3. Sains 

·         Nilai Murni                : Kesyukuran, menghargai, kerjasama, kerajinan

 ·         Kemahiran Bernilai Tambah  

Ø  Kemahiran Berfikir  :       1. Menjana idea 

                                      2. Merumus 

                                      3. Menghubung kait 

Ø  Kemahiran Belajar      :  Menyoal 

                                     Membaca dan mencatat 

Ø  Kemahiran TMK          : Melayari internet 

Ø  Kecerdasan pelbagai  : Visual ruang – mencatat nota 

Bahan Bantu Mengajar : 

·         Gambar 

·         Cakera padat 

·         Petikan berita ,petikan lagu 

·         Lembaran kerja 

Pengetahuan sedia ada : 

Murid sudah mengenali pokok pisang kerana mereka pernah  melihat pokok pisang di persekitaran rumah mereka. 

Bahan Bantu Mengajar :  

·         Petikan teks 

·         Gambar 

·         Kad gambar 

·         Kad perkataan 

·         Teka silang kata 

·         Laman sesawang kegunaan tumbuh-tumbuhan(internet)                               

  

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P & P

Catatan

Set Induksi

(5 minit)

1.Pantun teka –teki

Ada  satu benda ,

Buahnya kuning manis rasanya,

Daunnya panjang berpelepah pula,

Kalau pandai cubalah teka .

 2.Contoh Soalan

i.Bagaimanakah bentuk buah ini ?

ii.Apakah warna isi buah ini ?

Jawapan : Buah Pisang

1.Murid mendengar teka-teki yang sebut oleh guru.

2.Murid bersoaljawab dengan guru tentang teka-teki tersebut.

 

 

Pengisian kurikulum:

Kecerdasan pelbagai

Nilai :

Keberanian

Kerjasama

 

 

Langkah 1

 

 (10 minit )

 

Petikan Teks

(Rujuk Lampiran 1)

Contoh Soalan :

1. Apakah kegunaan daun pisang?

2.

 

1.Murid membaca petikan yang diedarkan oleh  guru dengan sebutan dan intonasi yang betul.

2.Murid bersoaljawab dengan guru tentang petikan tersebut.

 

 

Kecerdasan Pelbagai:

Verbal-Linguistik

Teknik :

Perbincangan

Kemahiran

Belajar:

Menyoal

Kemahiran Berfikir :

Menghubung-

kait

 

 

 

 

 

 

Langkah 2

( 15 minit)

 

Petikan

1. Isi-isi Penting

 

1. Murid berada dalam kumpulan yang telah dibahagikan.

2.Murid mendengar arahan guru.dan berbincang dalam kumpulan serta menyenaraikan isi-isi penting

4.Murid menyenaraikan isi-isi penting dalam bentuk

peta minda.

5.Murid membentangkan  hasil perbincangan setiap kumpulan.

 

Kemahiran Belajar:

a.Membaca dan mencatat

b.Menyoal

Kemahiran Berfikir:

Pengurusan Grafik

Kemahiran Fasilitator: 

Membimbing dan memerhati

 

Langkah 3

(15 minit)

Kegunaan bahagian-bahagian

pokok pisang

-       Batang – rakit

-       Daun pisang

- kuih  lepat

- pembalut makanan

      -    Buah pisang

           - pengat

           - kerepek

      -    Jantung pisang

           – ulam  dan kerab

1.Murid menulis  penerangan ringkas tentang kegunaan bahagian-bahagian pokok pisang  berdasarkan gambar didalam lembaran

kerja.

2.Murid membina lima ayat tentang kegunaan pokok pisang berpandukan petikan dan gambar.didalam lembaran kerja

 

Kemahiran Belajar:

Pembenta -ngan hasil tugasan

Kemahiran Mentafsir dan Menilai :

Mengisi boranmg penilaian

Kemahiran Berfikir:

 

 

 

 

No comments:

Post a Comment